Tento trik ti pomôže dotiahnuť každú párty do konca

Tento trik ti pomôže dotiahnuť každú párty do konca
24. februára 2020 Lukas Bachleda

Keď budeš na svitaní prekračovať spiacich kamošov, poďakuješ sa nám.

Stará známa ľudová pravda hovorí, že hlad je prezlečený smäd. Keby aj niekto nesúhlasil, povieme mu – pravda je vo víne a nie v chia pudingu. To sa nedá poprieť. A hoci múdrosť našich starých mám a otcov je často na nezaplatenie, táto jedna ťa už určite stála priveľa.

Tie ťažké noci, keď sa o teba museli starať kamoši a ešte ťažšie rána, keď tvoje jediné spomienky tvoria videá v mobile a storky, na ktorých si bol označený. Pritom stačí málo a mohol by si sa im vyhnúť.

Zapni si Umbakarnu

Účinky alkoholu pocítiš takmer okamžite. Naše telo ho totiž nepotrebuje spracovávať, a tak ho posiela priamo do krvi. Malé percento sa tam dostane rovno z úst, približne ďalších 20 % prejde do obehu cez žalúdočnú stenu a zvyšok sa absorbuje v tenkom čreve.

Akonáhle je v krvi, pečeň sa ho chce čo najrýchlejšie zbaviť a nemôžeme jej to mať za zlé, aj keby sme chceli. Minule sme písali, že to stíha približne rýchlosťou jeden drink za hodinu.

Legenda vraví, že piť len jeden drink za hodinu sa ešte nikdy nikomu nepodarilo, a preto sa ľudia dostávajú do stavu opitosti. To je akosi cieľ aktivity zvanej pitie alkoholu, no tak ako tebe minulý piatok, počas histórie ľudstva sú zaznamenané aj ďalšie prípady, kedy opitosť nabrala smrtonosnú rýchlosť.

Aby si sa tomuto efektu vyhol, zapni si Umbakarnu – pred párty sa najedz. Keď alkohol dorazí do prázdneho žalúdka, okamžite vstúpi na krvnú diaľnicu a s nohou na podlahe sa pustí do tvojho mozgu rýchlejšie ako kamoš, čo práve vytuningoval svojho štvorkového Golfa.

Jedlo mu v tom fyzicky zabráni. K žalúdočnej stene aj k tenkému črevu bude mať obmedzený prístup, takže sa do žily uvoľní postupne. Je dobré zjesť niečo mastné, bielkovinové alebo vlákninové, čo sa bude v žalúdku dlho rozkladať a zabezpečí ti to dlhšiu výdrž.

Preto odporúčame plnohodnotné jedlo pred čokoládou, gumenými medvedíkmi alebo popcornom.

Sleduj svoj aktuálny stav

Keď už máš +50 armor vďaka jedlu, získaš moc dovtedy nevídanú – dokážeš v reálnom čase sledovať, ako tvoj stav postupne prichádza. Vďaka tomu sa budeš môcť prispôsobiť a pitie si dávkovať podľa potreby.

Bežne rozoznávame 6 úrovní opitosti, ktoré sme si dovolili graficky znázorniť a pre tých menej matematicky zdatných aj slovne popísať:

 

novy_graf

Zdroj informácií: https://sunrisehouse.com/stop-drinking-alcohol/stages-intoxication/

Triezvosť – nula celých nula celých nula nula.

Eufória – približne od 0,01 promile po 1 promile.

Dostaví sa takmer okamžite s prvým drinkom a prejavuje sa veselou náladou, výrečnosťou, vyšším sebavedomím. To je stav, v ktorom chceš osloviť cudzieho človeka, lebo je ešte šanca, že s ním odídeš z párty na byt.

Vzrušenie – približne od 1 promile po 2 promile.

V tomto stave začínaš byť vážne opitý, prehnane energický a emočne nestabilný. Spomenieš si na bývalú a hneď je ti do plaču, niekto ťa obleje a svrbia ťa päste alebo sa zasmeješ aj keď ti niekto ukáže memko z emefky. Už si za hranicou, kedy vieš oslniť triezvu ženu na bare. Ak sa bavíme o zodpovednom pití a dobrej zábave, nemal by si sa odtiaľto dostať ďalej.

Zmätenosť – približne od 2 promile po 3 promile.

Tu prestávaš byť schopný chodenia, rozprávania či myslenia. Nevieme, ako si toho schopný za triezva, ale teraz je to ešte horšie. Z tohto obdobia si pravdepodobne nebudeš veľa alebo nič pamätať. Daj si pauzu, vypi veľa vody, zase niečo zjedz a sleduj, ako sa tvoj stav mení.

Omámenie – približne od 3 promile po 4 promile.

Ok, teraz ťa už dobrí kamoši nesú domov a najlepší kamoš si robí fotky a videá, ktorými ťa bude ráno trápiť. Nie si schopný držať pozornosť, krok a často ani vedomie. Zaspávaš. Potrebuješ vodu a oddych, ale keďže vzniká nebezpečenstvo udusenia sa zvratkami, spať treba posediačky alebo na boku. Vieme, že tu si už niekedy bol, ale neodporúčame ti to zopakovať.

Kóma – približne od 4 promile po 4,5 promile.

Sem sa nechceš dostať. Kamoši ti už nepomôžu, ani vyprošťovák ráno. Toto je na nemocnicu.

Smrť – 4,5 promile a viac

Z tohto stavu sa dostal iba Jon Snow alebo Ježiš a aj tí potrebovali zásah vyššej moci.

Samozrejme, každé telo funguje trošku odlišne a ak nepiješ prvý raz, budeš mať už tiež aspoň +5  resistance. Tieto stavy sú ale všeobecne platné a s miernymi odchýlkami si vieš podľa popísaných príznakov určiť svoje promile aj bez draggera.

Keď sa udržíš v rozmedzí prvých dvoch stavov, budeš si na svitaní ešte s radosťou nalievať drink, opúšťať sa nad krásou života alebo skórovať do niečej bránky. Tak či tak, zvíťazíš.