Odteraz budeš presne vedieť, koľko máš promile

Odteraz budeš presne vedieť, koľko máš promile
20. decembra 2019 Lukas Bachleda

Konečne lekcia z matematiky, ktorú využiješ v reálnom živote.

Určite sa ti už raz stalo, že si vypil nejaký alkohol. Vieme, že je to príjemný zážitok, ale niekedy sa môže stať, že ráno potom je o dosť menej príjemné.

Dnes ťa preto zasvätíme do tajomstva spracovávania alkoholu v tvojom tele a ak sa ti nabudúce náhodou opäť dostane do rúk alkoholický nápoj, budeš si už vedieť spočítať, ako dopadneš.

Slabší drink ťa nezachráni

Hej, všetko slabšie od vodky by sa zdalo ako bezpečná cesta, ak si chceš len jemne užiť večer a ráno byť v pohode. Ale to by platilo iba v prípade, že si aj ten ríbezlák pil na malé shoty. Lenže ty ho ako správny stokár piješ z dvojitého kelímku.

Rozum ti možno napovie, že objem je dôležitý, lebo keď si porovnáme pol deci 38 % vodky a pol deci 12 % vína, bude tam asi trojnásobný rozdiel v objeme alkoholu.

Malá násobilka. Ešte sme ťa nestratili?

Pretože je veľa druhov alkoholu s rôznou silou, zaviedol sa systém tzv. alkoholových jednotiek. Takáto jednotka predstavuje 10ml alebo 8g čistého alkoholu, pretože telo priemernej dospelej osoby spracuje práve toľko alkoholu za hodinu. Samozrejme, záleží to na mnohých faktoroch a pri každom človeku to môže byť mierne odlišné.

Teraz si môžeš ľahko spočítať, že v pohári, kde je 40 ml vodky s obsahom alkoholu 38 %, je presne 0,38 x 40 = 15,2ml alkoholu, teda niečo cez jeden a pol jednotky.

Okej, už sú tu aj percentá. Zvládaš, hej?

Keďže tieto jednotky vymysleli v UK, v anglickom bare ti reálne nalejú 25ml shot, kde je presne jedna alkoholová jednotka. Rovnakým štýlom sa dá spočítať, koľko jednotiek je v pive, víne alebo vo vaječnom likéri na vianočnej párty.

graf_kolkomaspromile-c1_v2

Alkoholové jednotky nie sú úplne svetové, napríklad v US namiesto nich merajú Standard drinks, ktoré zodpovedajú 14 gramom alkoholu.

That escalated quickly

Okej, ale nikto po vypití poldecáku, navyše polovičného, neostane hodinu čakať, kým si dá ďalší. A práve vtedy, keď do tela prilievaš alkohol rýchlejšie, než sa ho dokáže zbavovať, nastáva stav opitosti.

Ten ti asi nemusíme popisovať, však? Dnes sa ale dozvieš, koľko promile v takom stave máš.

Pripravili sme tabuľku, ktorá ti to pomôže približne spočítať podľa hmotnosti a počtu drinkov v rámci jednej hodiny. Za každú hodinu, ktorá ubehla od začiatku pitia, si odpočítaj 0,15 promile.

graf_promile_c2_v3

Na pomoc ti môže prísť aj niektorá z online kalkulačiek, napríklad táto praktická s Android apkou.

Kedy sa prestaneš nenávidieť za to, čo si spravil včera večer?

Záleží, koho si si pohneval a ako veľmi si sa strápnil. Ale to je na mentálnej úrovni.

Keď sa bavíme o fyzickom spracovaní alkoholu, čiže keď ti už prestane byť zle pri spomienke na jedlo a začneš rozoznávať jednoduché tvary a farby, je na to jednoduché pravidlo.

Ak tvoja pečeň pracuje naplno, neberieš lieky a nie si chorý, spracuješ 0,15 promile za hodinu. Napríklad – z tabuľky si zistil, že pri líhaní do postele si mal 2 promile, takže ti zaberie 13 hodín, kým budeš mať v krvi nulu. Ale neboj, už asi po 11 hodinách sa budeš cítiť ako živý človek.

S týmto vedomím si vieš dopredu naplánovať počet drinkov, ak ťa na ďalší deň čakajú povinnosti presahujúce schopnosti walking dead alebo nebodaj šoférovanie. Na Slovensku máme nulovú toleranciu na alkohol za volantom, preto by sme odporúčali sadnúť do auta ozaj až po 13 hodinách.

Zdôver sa nám v komentoch alebo v DM, koľko si si vypočítal za minulý víkend ?