Vyrábať topánky pre skydiverov asi nebol dobrý nápad.
–
Prvý deň otvorili obchod s prázdnymi krabicami. Potom otvárali novú predajňu takmer každý týždeň, zbankrotovali a dnes robia miliardové obraty.
Ako Vansy prežili svoju 55-ročnú históriu?
Kvalitný produkt
V roku 1966 založili Paul a Jim Van Doren spolu s dvomi spoločníkmi firmu na výrobu topánok, Van Doren Rubber Company. Nie, že by si vybrali dlhý názov. Ale keď už nebol praktický ani pekný, tak by aspoň zaberal celú plochu sneakeriek. Preto používali jednoduchšiu skratku Van a neskôr Vans.
Mozgom celej operácie bol Paul, ktorý chcel po rokoch predaja cudzích topánok založiť vlastnú firmu a zarábať kvalitné peniaze na kvalitnom produkte. Preto používal hrubé plátno, tvrdú gumu na podrážky a zošíval ich nylónom namiesto bavlnenou niťou.
Prvý model v predaji sa volal #44.
Všetky modely Vans mali najprv len poradové čísla. Fancy názvy dostali až o niekoľko rokov neskôr. Číslo #44 dnes poznáme ako Authentic. V tých časoch stáli od 2,50 do 5 dolárov, podľa farby a veľkosti.
zdroj: pillowheat.com
Hrubé plátenné tenisky s protišmykovou podrážkou boli inšpirované námorníckymi poltopánkami, a preto sa veľmi rýchlo zapáčil kalifornským surferom. Teraz is predstav, že si surfer v 60-tych rokoch a nemáš vlny. Čo spravíš? Primontuješ na dosku kolieska a vynájdeš skejt.
Tak sa tenisky od Van Dorena s filozofiou „nezničiteľné ako tank“ stali súčasťou novej, rastúcej subkultúry. Pre skejterov boli ideálne – aj keď sa pri jazde zodrali, stále držali tvar a plnili funkciu. Navyše, vyzerali cool.
zdroj: flickr.com/rodneywills
OFF THE WALL
Zákazníci si takmer od prvého dňa mohli dať ušiť custom Vansky z materiálu, ktorý si sami doniesli. Podľa zakladateľovho syna Steva táto úžasná služba vznikla ako odpoveď pre dotieravých zákazníkov, ktorí chceli nejakú topánku svetlejšiu či tmavšiu. Jednoducho si doniesli látku želanej farby a odniesli vysnívaný model.
Historický moment nastal, keď si vlastné boty navrhli známi skejteri Tony Alva a Stacy Peralta. V spolupráci s nimi značka vytvorila model #95 doslova šitý na mieru skejtovaniu – s mäkkou výplňou okolo členka, s najhrubším dostupným plátnom na päte a palcoch a revolučnou vaflovou podrážkou.
Zo začiatku mala totiž podrážka Vansov iba kosoštvorcový vzor, ktorý dnes vidíš na väčšine plochy. Tá vaflová časť vznikla, aby sa pri jazde podrážka nelámala pod prstami.
Dnes sa model #95 volá Era.
Zdroj: thrashermagazine.com
Spolu s prvou topánkou vytvorenou pre skejtboarding vzniklo aj legendárne logo OFF THE WALL.
Postupne prichádzali ďalšie dôležité upgrady. Kožené lemovanie pre ešte väčšiu odolnosť členkovej časti a kožený pásik na boku, ktorý definoval jeden z najpopulárnejších modelov #36. Dnes je známy ako Old Skool.
Potom prišiel nápad naozaj ochrániť členky pred nárazom dosky a svet dostal #38, teda Vans Sk8-hi.
zdroj: heddels.com
Šachovnicový vzor
Koncom 70-tych rokov už boli Vansy na východe USA dosť populárne. Slip-ony sa stali bežnou výbavou stredoškolákov a keď si nemohli dovoliť priplatiť za custom návrhy, kúpili si jednoducho bielu verziu a pokreslili ju sami.
Takto vznikol nápad na slávny šachovnicový vzor. Firma si ho jednoducho „požičala“ od zákazníkov a vydala ako novú edíciu. Jeden pár len tak na skúšku poslali aj do filmového štúdia Universal, ktoré práve nakrúcalo film Fast Times at Ridgemont High.
Výsledok? Mega úspech!
Inak, film dnes už pôsobí trošku slabšie, ale c’mon, rok 82? Vieme si predstaviť, že to bol hit.
Vansy vďaka nemu každopádne vystrelili do výšin a všetci nosili šachovnicové slip-ony. Vyzeralo to, že firmu nemôže v raste nič zastaviť.
Bankrot
Well, mohlo.
Úspech značky spočíval v kvalitnej topánke, ktorú si mohol dostať v trilióne farebných kombinácií a grafík. Dokonca nechávali decká kresliť vlastné návrhy v rámci súťaže, za ktorú šiel víťaz do Disneylandu a jeho dizajn do výroby.
No keď sa zakladateľ Paul z firmy stiahol, za volant sadol jeho brat Jim a priviedol firmu k bankrotu. Začal totiž tlačiť na vytváranie rôznych športových modelov. Podľa vyjadrenia Steva Van Dorena mali fakin serious „basketbalové, basebalové, futbalové, tenisové, skydivingové a wrestlingové topánky. Mali sme aj topánky na breakdance!“
zdroj thehustle.co
Možno ťa prekvapí, že tieto modely nemali veľký úspech. Vansy sa tak postupne dostali do veľkých dlhov a v roku 1984 skončili na súde – oficiálne zbankrotovaní. Súd nariadil vymeniť Jima vo vedení, na jeho miesto sa vrátil Paul a ten mal za úlohu vrátiť dlžnú sumu 11 miliónov dolárov.
Podarilo sa mu to za neuveriteľné tri roky.
Spoločnosť následne prekonala ekonomickú krízu, nechala sa odkúpiť za 60 miliónov dolárov a pokračovala v úspešnom biznise. Od roku 1995 investovala do hudobného festivalu Warped Tour, z ktorého spravila najväčší a najdlhšie fungujúci putovný festival v US. Po úspešnej 25-ročnej šnúre sa práve vlani konal jeho posledný ročník.
Pretty cool na to, že sa len nedávno vyhrabala z 11-miliónovej sekery ?
Dnešné Vansy
Po niekoľkoročnej odmlke Vansy v roku 2004 opäť spustili možnosť custom dizajnov na svojom webe a v lete toho roku ich kúpila spoločnosť VF Corporation za príjemných 396 miliónov dolárov.
Ďalej podporujú športy a organizujú v nich súťaže. Okrem sneakeriek vyrábajú aj oblečenie a doplnky a namiesto šialených modelov vymýšľajú radšej po3,14či dizajny a kolabá.
V roku 2011 dosiahli svoju prvú miliardu v predajoch. ?
V roku 2016 zažili nečakaný boom, keď hrali hlavnú rolu vo virálnom videu Damn, Daniel! Vďaka perfektnému výkonu na Danielových nohách vzrástli kamenné predaje Vansov o 20 % a online až o 30 %.
Po tom všetkom si dnes vieš stále kúpiť Vansy v rovnakej kvalite a dizajne ako pred 55 rokmi, jazdiť s nimi alebo brejkovať a aj s niekoľkými dierami ich stále spoľahlivo nosiť.
Myslíme, že odkaz Van Dorena je jasný – vytvoril nesmrteľné topánky s nesmrteľným dizajnom a nesmrteľnou značkou.
? S/O, Paul! ?