Emoji môžu byť nebezpečné

Emoji môžu byť nebezpečné
13. mája 2020 Lukas Bachleda

Píšeš ešte správy bez gramatických chýb, bez skratiek alebo bez emoji? TBH, ani mi nie ?‍♂

Ale vážne, koľko percent našich správ tvoria emoji? Sú super, lebo nahradia slovo aj emóciu. Niekedy dokonca celú situáciu ? Šetria nám vzácny čas.

Navyše, sú cute ?

No uznaj ?

 

Namotali sme sa.

 

A to je prvý problém. Naučili sme sa, že emoji sú emócia, takže keď v správe chýbajú, nálada je automaticky zlá. Minimálne správa od tvojej frajerky s nimi vie vyzerať podstatne lepšie:

Musime sa porozpravat

Musime sa porozpravat ?

 

Druhý problém je ešte horší. Myslíme si, že budú vždy fungovať ?

Spolier alert – nebudú.

 

Rovnaké emoji nevyzerá vždy rovnako.

Značky ako Apple, Google, Microsoft či Facebook sa chcú odlíšiť. Preto si každá vyrába vlastnú sadu emoji a jeden význam tak môže mať pokojne aj 15 zobrazení. Napríklad burger – niekde má sezamovú žemľu, niekde viac omáčky a niekde ten hnusný zohriaty šalát na spodu.

burger emoji

Dokonca sa menia aj s časom! Taký dizzy face prešiel za posledných 20 rokov týmito zmenami:

zdroj – emojipedia.org

Dnes vyzerá ako omámený (so špirálou v očiach) len na dvoch zariadeniach, inde s krížikmi na očiach vyzerá skôr ako mŕtvy. To je niečo ako rozdiel medzi tebou v piatok večer a v sobotu ráno.

 

Kauza Nebezpečné emoji

Také nesprávne zobrazené emoji vie byť poriadny fail. Skvelý príklad je nedávna kauza britskej influencerky Jameely Jamil. Na svojom miliónovom Twittri sharovala post a k nemu len toto emoji ? (to je face, ktorý si zakrýva ústa rukou).

Post odkazoval na to, ako sa niektorí ľudia bláznivo chránili pred koronou. Bláznivo ako plastová bandaska na hlave alebo ninja oblek zo sáčkov na smeti.

Jameela chcela povedať, že je šokovaná situáciou, ktorá donútila ľudí robiť takého opatrenia. Webová verzia Twitteru však emoji zobrazila, akoby sa vysmievala z krízovej situácie.

zdroj: emojipedia.org

 

Taký odporný nespoločenský postoj si influencerka určite nemôže dovoliť. A tak sa na ňu zniesla vlna hejtu. Všetko sa vysvetlilo, keď jej niektorý fanúšik poslal screenshot a ukázalo sa, že ona je v celej veci nevinne.

Aj pre podobné incidenty pravidelne zasadá seriózna komisia pre emoji. Niekto naozaj vo voľnom čase rieši, ako by sa mali meniť dizajny emoji alebo napríklad, ktoré slová v tomto jazyku ešte chýbajú.

How cool is that?

 

TL;DR:

Rovnaké emoji nevyzerá vždy rovnako. Preto existuje niečo ako wikipedia pre emoji. Checkni ju na https://emojipedia.org/ , vyhni sa nepríjemnostiam a keď raz budeš influencer, verejne sa nám poďakuj ?

Alebo ak sa chceš len zabaviť, mrkni tento bizár – @emojirecenzie na Insta. Týpkyňa tam hodnotí rôzne dizajny jedného emoji podľa svojho vkusu… Určite worth it: